Lubisz pić herbatę? Dowiedz się jak przygotować w domu rozgrzewającą herbatę

Zielona, czarna, biała, czerwona, z pokrzywy. Czy jest ktoś kto nie lubi herbaty? Ciepły napój pity do śniadania lub jako rozgrzewający napar z różnymi dodatkami na chłodne wieczory. Zapraszamy do lektury gdyż dziś obchodzimy międzynarodowy dzień herbaty!

Lubisz pić herbatę? Dowiedz się jak przygotować w domu rozgrzewającą herbatę


SKĄD POCHODZI I CZYM WŁAŚCIWIE JEST HERBATA?
 

Herbata to wiecznie zielona roślina, która pochodzi z południowych Chin. To właśnie w tamtych rejonach rosła dziko i została pierwszy raz odkryta przez ludzi. Herbata występuje w postaci drzewek oraz krzewów i jest uprawiana niemal na całym świecie. Możemy wyróżnić jej dwie odmiany: chińska oraz asamska. W zależności od przetworzenia możemy wymienić sześć kolorów herbaty: czarna, zielona, czerwona, biała, żółta i niebieska.

 


fot. Justyna Cebelińska

JAKIE WŁAŚCIWOŚCI MA HERBATA?
 

Herbata posiada wiele dobrych dla organizmu właściwości. Dzięki zawartej w niej kofeinie zwiększa naszą koncentrację. W dodatku ten jeden z najpopularniejszych napojów zmniejsza ryzyko niedokrwienia serca, reguluje poziom cholesterolu i ma wiele innych właściwości. Oczywiście w każdy rodzaj herbaty po odpowiednim przygotowaniu ma inne zdrowotne właściwości.

Poniżej możesz przeczytać, jak dana herbata działa na nasz organizm oraz jak ją przygotować:

Herbata czarna - Dobrze działa na układ pokarmowy, obniża ciśnienie, ma dobry wpływ na nasz układ krwionośny oraz serce. Parzyć przez 1-1,5 minuty w temperaturze 95-100 stopni.

Herbata zielona - Zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych odmian raka, a także opóźnia procesy starzenia. Herbatę zieloną parzymy najczęściej przez maksymalnie 3 minuty w temperaturę 70-80 stopni.

Herbata biała - Podobno jest, jedną z najzdrowszych herbat. Zawiera dużą ilość witaminy C, wzmacnia odporność naszego organizmu a w dodatku działa pobudzająco i orzeźwiająco. Jest to bardzo delikatna herbata, którą należy parzyć w temperaturze 75-90 stopni przez około 1-3 minuty. 

Herbata zółta - Pozytywnie działa na układ krążenia krwi, a także ma dobry wpływ na nasz układ pokarmowy. Czas parzenia to około 3 minut w zależności od potrzeby i w temperaturze około 80 stopni.

Herbata czerwona - Pomaga w utracie masy ciała, dzięki kofeinie pobudza pamięć, chroni przed próchnica. Temperatura parzenia herbaty to 90 stopni od 1 do 3 minut. Jeśli będziesz ją parzyć dłużej, to Twój napar będzie bardzo gorzki.

Herbata niebieska - Redukuje stres, chroni przed chorobami układu krążenia, redukuje poziom glukozy ze krwi. Tę wyjątkową herbatę warto obserwować podczas parzenia. Czas to od 10 do 15 minut w temperaturze 90 stopni.

 


fot. Justyna Cebelińska

MOŻE HERBATA Z POKRZYWY?
 

Pokrzywa to zioło używane przez człowieka już od wielu lat głównie w ziołolecznictwie, ale również w gastronomii. Stosowana jest na wiele dolegliwoci jednak najlepiej sobie radzi przy schorzeniach układu moczowego i pokarmowego. Herbata z pokrzywy działa moczopędnie, na schorzenia prostaty oraz przy leczeniu hemoroidów i anemii. To nie są jedyne właściwości, gdyż pokrzywa wzmaga apetyt, pozytywnie działa na wątrobę i układ trawienny. Trzeba pamiętać o tym, że zawsze należy konsultować z lekarzem zażywanie pokrzywy gdy mamy jakieś wątpliwości.

Herbata z pokrzywy jest delikatna i ma jasnożółty kolor. Napar przygotowujemy z 2 gram suszonych liści i zalewamy wodą o temperaturze około 95 stopni. Parzenia trwa najczęściej od 3 do 7 minut. 

 


HOT TODDY - CZYLI HERBATA Z PRĄDEM
 

Idealnym momentem na wypicie rozgrzewającej herbaty jest oczywiście zimowy wieczór. Po powrocie do domu wskakujemy pod koc i popijamy napój, który rozgrzewa nasze ciało. Aby wspomóc proces rozgrzewania warto, jest do naszej herbaty dodać porcję alkoholu. Naszą dzisiejszą propozycją jest Hot Toddy:

Będziesz potrzebował następujące składniki:

- Twoja ulubiona herbata - 1 torebka lub 1 łyżeczka liściastej
- 40 ml whisky
- Plaster cytryny
- 1 czubata łyżeczka miodu
- 2 goździki
- kora cynamonowa
- woda
- duży kubek z uchem

Sposób przyrządzenia: 

Do rondelka wlej 300 ml wody, wrzuć korę cynamonową i goździki. Zagotuj wodę i wrzuć do niej herbatę. Parz przez 3 minuty. Gdy już napar będzie gotowy, wlej do kubka whisky, a następnie wcześniej przygotowaną herbatę. Dodaj łyżeczkę miodu, cytrynę i dobrze wymieszaj. Twoje Herbata z prądem jest gotowa 😊

 

 

Herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów w Polsce. Działa pobudzająco, ma wiele zdrowotnych właściwości i co najważniejsze jej picie sprawia ludziom wiele przyjemności. Dobrze smakuje przy śniadaniu, a także jako napój rozgrzewający. Prawdę mówiąc, sami się zastanawiamy jak można nie lubić tego wspaniałego napoju 😊

Jeżeli masz jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu!
Formularz kontaktowy
Klauzula informacyjna
Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej firmie?

Sprawdź jak pracujemy i co możemy Ci zaoferować!

O nas
Obsłujemy imprezy na terenie całej Polski!

Nasze biuro znajduje się w Białymstoku ale dojedziemy do Ciebie niezależnie od lokalizacji wydarzenia!

Wszystkiego dowiesz się podczas rozmowy z nami.